Content added to your bookmarks in MyHoval

File added to your bookmarks in MyHoval

There has been an error while adding Content to your bookmarks in MyHoval

Какво трябва да имаме предвид при планиране на отоплителната система за складови халета.

Какво трябва да имаме предвид при планиране на отоплителната система за складови халета.

Съхранението на стоките в складовете трябва да бъде при еднакви условия не зависимо от височината. Вижте пример за добра отоплителна система

  • Блог
  • Експерт – инженер

Тези принципи засягат планирането, инсталирането и в крайна сметка разходите (оперативни и други) на вентилационната технология. За да вземем един пример, важно е да се стремите към вертикален температурен градиент, който ще сведе до минимум топлинните загуби чрез поддържане на възможно най-ниски покачвания на температурата, особено в зоната на горната зала. Един от начините да направите това възможно е да поддържате максимална циркулация на въздуха по пътеките. Условията на потока ще бъдат оптимизирани, например, чрез използване на решетъчни стелажни системи, които са пропускливи и имат голямо разстояние между тях и пода.

Равномерно разпределение на температурата за минимизиране на топлинните загуби

Специфичните свойства на потока на торсионните разпределители на въздух – включително патентования Air-Injector от Hoval – гарантират, че въздухът в логистичните зали се разпределя точно както се изисква.

Въздушен поток през коридорите

В режим на отопление силно концентриран въздушен поток се излъчва с висока скорост от разпределителя и се получава отрицателна разлика в налягането около въздушната колона. В резултат на това околният въздух се движи от зоната на тавана и в по-малка степен от горните рафтове към въздушния поток. С увеличаване на дълбочината на проникване, въздушният поток се забавя, околното отрицателно налягане намалява и околният въздух се индуцира. След това потокът достига до долните рафтове

охлаждане на високи складове и логистични халета

В режим охлаждане въздухът се разпределя във височина и поради по-голямата си тежест, постепенно пада надолу към работната зона. Това равномерно преминаване на студения въздух през цялата височина осигурява добра стратификация в помещението, независимо от светлата височина на халето.

Air-Injector може да работи и в изометричен режим, като плавно регулира ъгъла на подаване на въздух чрез въздушните лопатки, вградени в него.

За да може потокът да преминава ефективно към следващите рафтове, трябва да се остави разстояние от 0,2 до 0,3 метра (m) между пода и рафтовете. Подобреното разпределение на въздуха прави възможно оптимизирането на потока от до три коридора с поредица от въздушни проходи. (Вижте Фиг. 1: Въздушен поток през коридорите.)

Редици от рафтове ограничават ротационно симетричния поток на торсионните разпределители на въздуха. Предните части на редиците от рафтове действат като стени, що се отнася до въздушния поток, причинявайки образуването на стенни струи. Те имат по-широк обсег от отворените дюзи и по-голяма височина на монтиране, отколкото при разпределението на свободния поток. Това увеличение може да бъде до 1,5 m.

Въздушен поток през коридорите

Фиг. 1: Въздушен поток през коридорите: въздухът, подаван вертикално отгоре, позволява постигането на ниски температурни градиенти по цялата височина. В зала с височина между осем и двадесет метра стойностите обикновено са между 0,15 и 0,25 Келвина.

Спазване на зададените температури

Ако стоките, които се съхраняват, нямат специфични температурни изисквания, идеалната стайна температура обикновено е между температура без замръзване и 16 градуса по Целзий. Температура от около осем градуса по Целзий може да се счита за свободна от замръзване (когато се използват контролирани от вода системи без гликол и температура на превключване от пет градуса по Целзий на показателя за замръзване). След това отделните вентилационни модули работят с топлинна мощност, произтичаща от максималната възможна температурна разлика при фиксираната височина на монтаж и обемен ток. Контролна система за включване и изключване е всичко, което е необходимо за поддържане на стайна температура без замръзване и трябва да се инсталират само няколко модула.

Разпределение на температурата в трите режима отопление, охлаждане, изометрия.

Максимално допустими температури (горна температурна граница)

Те се прилагат например при съхранение на храни или фармацевтични продукти и обикновено са под 25 градуса по Целзий. В случай на директно приложение върху горните рафтове, температурата на подавания въздух в режим на отопление не трябва да надвишава горната граница на температурата. Това позволява само малък температурен диапазон и, на свой ред, ниска топлинна мощност, което означава, че е необходимо да се инсталират относително голям брой вентилационни модули, за да се поддържа температурата.

Тук идват торсионните разпределители на въздуха, тъй като те повишават температурния диапазон и топлинната мощност. В режим на отопление въздушният поток е силно концентриран и няма нужда да се подава въздух директно към горните рафтове. Следователно подаваният въздух може да се вдухва при температура около три Келвина (K) по-висока от необходимата горна граница на температурата. Тогава необходимата топлинна мощност може да бъде постигната с по-малко единици, което намалява първоначалната инвестиция и текущите оперативни разходи – и, разбира се, е добра новина и за околната среда.

През летните месеци зададените температурни граници могат да се поддържат с рециркулационни или външни въздушни тела. Въздухът отвън може да се използва за директно и/или индиректно охлаждане. Автоматизираното управление на системата е силно препоръчително, за да се придържате стриктно към тези температурни ограничения.

Ако трябва да се спазват долна и горна температурна граница, вертикалният температурен градиент е от решаващо значение. Ако, например, стоките трябва да се съхраняват между 18 градуса по Целзий и 21 градуса по Целзий (3 K), височината на халето не трябва да надвишава 12 m с наклон от 0,25 K/m.

Централизирана срещу децентрализирана ОВК система

В зависимост от начина на генериране на енергията системите могат да бъдат централизирани - с общ котел или термопомпа в техническо помещение, или децентрализирани - с автономни термопопмени агрегати монтирани на покрива непосредствено до апаратите на Hoval. Що се отнася до логистичните халета, децентрализираните решения са най-добрият вариант. Изпълнението им с рециркулиращи и/или външни въздушни тела, оборудвани с реверсивни термопомпи, е много по-евтино от централизирано захранване, състоящо се от котелна система, воден охладител и свързаната хидравлична система. Тъй като децентрализираните системи не изискват котелни помещения, се запазва и ценното пространство за съхранение. Допълнително предимство на децентрализираните системи за отопление и вентилация е, че от структурна гледна точка отделните по-малки точкови натоварвания са по-лесни за интегриране в структурата на халето.

Подаване на въздух и концентрация на замърсители

Ако в хале се използват дизелови мотокари, задължителни са допълнителните специфични за страната технически разпоредби. За да се избегне превишаване на допустимите концентрации на замърсители, при необходимост подаваният въздушен поток трябва да се регулира съответно.

Модерните електрокари се захранват от литиево-йонни батерии. Когато се зареждат, не се отделя водород, което ги поставя в предимство пред стандартните оловно-киселинни батерии. Това също така означава, че техните зарядни станции не трябва да отговарят на Директивата ATEX за защита и предотвратяване на експлозия и не е необходимо да се предприемат допълнителни мерки за вентилация. Ако се използват системи за транспортиране на рафтове, топлината, отделена от системите, трябва да се вземе предвид при изчисляване на охлаждащия товар.

Абонирайте се за бюлетин на Ховал

Бъдете в крак с новостите от Hoval

Хареса ли Ви тази статия? Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате първи новини, ексклузивно съдържание и ценна информация.