Какво количество пресен въздух трябва да се осигури за вентилация на спортните зали? Прочетете нашите най-добри съвети за ОВК проектанти
Какво количество пресен въздух трябва да се осигури за вентилация на спортните зали? Прочетете нашите най-добри съвети за ОВК проектанти
Информация за ОВК проектанти относно оптималното количество въздух за вентилация на спортни зали и ефективни отоплителни решения.
- Блог
- Експерт – инженер
Таблицата по-долу показва най-важните размери на най-често срещаните типове зали. Отделните зони или кортове в многофункционалните съоръжения обикновено са разделени с помощта на завеси или плъзгащи се прегради и следователно трябва да се разглеждат индивидуално от гледна точка на вентилацията. Това означава, че по правило зоните, за които трябва да се осигури разпределение на въздуха, ще бъдат с размери 15 x 27 m или 22 x 22 m.
60 m³/h свеж въздух на спортист и 20 m³/h свеж въздух на зрител е средното необходимо количество въздух, но тъй като броят на хората, които използват такава зала, варира значително от ден на ден и по различно време на деня, има смисъл да се обмисли инсталирането на вентилационна система, която може да се адаптира, за да отговаря на тези много различни изисквания при работа.
Казус от практиката:
Снимка 1: Спортната зала се вентилира и отоплява с децентрализирани инсталации.
Тъй като залата е многофункционално съоръжение, което се използва и за "по-тихи" събития, модулите са оборудвани със заглушители за подаващ и отвеждан въздух. А използването на двускоростни вентилатори позволява системата да се настройва за различен брой хора. Функцията за две скорости може да се използва и за намаляване на нивото на работния шум, където е необходимо.
Снимка 2: Устройствата RoofVent са покривни вентилационни устройства за подаване на пресен въздух и отстраняване на „използвания“ въздух.
Фигура 3: Агрегатите са оборудвани със шумозаглушители за подаващ и отвеждан въздух.
Инсталацията се контролира и регулира посредством система за управление, специално разработена да отговаря на изискванията на децентрализираните системи. Позволява различни режими на работа в различните зони на залата, съобразени с различните приложения, за които залата се използва по различно време. Например, възможно е един корт да се захранва с чист въздух, докато другият се поддържа на по-ниска температура, ако не се използва. Друга важна характеристика на системата за управление е автоматичното регулиране на изпускателните отвори в зависимост от разликата между температурата на подавания и стайния въздух.
Резюме:
Опитът с други спортни зали показва, че въздушният отвор Air-Injector осигурява отлична вентилация и разпределение на температурата дори за кортове с размери 15 x 27 m. Дюзите с голям обхват не се представят толкова успешно при тестове, тъй като този метод на разпределение на въздуха не може да осигури толкова равномерно разпределение на температурата.
Предимствата, предлагани от децентрализираната система, я правят идеална за използване в спортни зали и многофункционални зали. Фактът, че не са необходими канали, ниското тегло и компактният дизайн на модулите позволяват значително намаляване на теглото до 70% в сравнение с централизиран модул, което прави цялостната носеща конструкция на халето по-лека. По-специално, ниското тегло и компактният дизайн означават, че системата също така е лесна за вграждане в покривната конструкция, когато се извършват дейности по преобразуване на съществуващи халета. Няма нужда от допълнително оборудване.
Вентилационните и отоплителните модули се доставят готови за свързване, напълно сглобени и предварително окабелени, което намалява разходите и времето, необходими за проектиране. Същото важи и за монтажа им, който също е бърз и лесен.
Накратко, тяхната висока гъвкавост прави децентрализираните системи идеално подходящи за посрещане на много различни изисквания на спортни и многофункционални зали – и всичко това на много конкурентна цена.
Ако искате да научите повече информация за нашите вентилационни системи, можете да се свържете с нас тук.