Content added to your bookmarks in MyHoval

File added to your bookmarks in MyHoval

There has been an error while adding Content to your bookmarks in MyHoval

Какво е BIM и какви са предимствата за ОВК проектант?

Какво е BIM и какви са предимствата за ОВК проектант?

Достъпът до информация и правилната комуникация между проектантските екипи са от ключово значение за успеха на добрия проект. 3D проектирането с BIM осигурява това.

  • Блог
  • Експерт – инженер
Hoval разполаща с BIM файлове на произвежданите продукти, които могат да бъдат използвани при 3D моделиране на сгради и системи. Това ще подобри процеса на проектиране координация между всички участници в процеса. И това е целта на BIM (Building Information Modeling).

Проектиране на сгради - архитекти срещу ОВК дизайнери

Традиционният процес на проектиране на сгради предполага дългосрочно сътрудничество на архитекта с инвеститора, по време на което се определя тялото, вида и размера на сградата, както и материалите, необходими за строителството.

Архитектът също така определя предварителните допускания относно системите на сградата - напр. чрез уточняване на местоположението на котелно помещение, нагреватели, технически помещения за вентилационния агрегат, коминни и щрангови шахти и др.

Комплексните дизайнери, които впоследствие получават чертежите на сградите, понякога се сблъскват със строги задължения, наложени от архитектурните дизайнери. Тези задължения обикновено са източник на конфликти, произтичащи от неправилно определяне на пространството, необходимо за специалистите от индустрията (конструктивни, санитарни, отоплителни/вентилационни и електрически).

В заключителната фаза на проектирането проектантите на системата стигат до извода дали площта или височината на техническите помещения пречи на правилното разполагане на оборудването. Понякога размерите или местоположението на шахтите възпрепятстват маршрута на тръбопроводите вътре в тях и това налага промени в първоначалните архитектурни допускания.

Нов модел на сътрудничество

Нов модел на сътрудничество

Процесът на проектиране на сградата може да бъде подобрен, като се започне със създаването на обектен модел и се включат индустриални дизайнери в процеса на разработка на пространството. Проектантите (в сътрудничество с архитекта и въз основа на възприетите допускания) могат да определят местоположението на купчини/щрангове, маршрутизирането на кабелите или местоположението на системните устройства. С такова решение проектите се изготвят по-бързо и по-ефективно - пълните данни са полезни и за инвеститора при вземането на жизненоважни решения относно проектирания обект.

Какво е BIM?

В днешно време BIM технологията (Building Information Modeling) се обсъжда все по-често като концепция, която предполага триизмерно моделиране на информацията за сградата. Моделът се изгражда от тримерни елементи на даден обект, с предварително зададени атрибути. Можем да моделираме всичко - тъкани на сградата, канали на системата и детайлни елементи - фитинги или вентили. За да направим механизма за моделиране най-близък до реалния свят, трябва да дефинираме значителен брой елементи с атрибути, присвоени към тях. Например – елемент като прозорец съдържа не само размери, но и материал, от който е направен, цена, коефициент на топлопреминаване U, слънчева пропускливост g, както и всички видове връзки с околната среда, напр. местоположението му спрямо потенциалните топлинни печалби в помещението. Всеки виртуален обект, създаден в BIM технологията, трябва да бъде цифров прототип на реалния, с всичките му параметри.
Какво е BIM?

Какво е BIM?

При традиционното проектиране доста време се отделя на работа с изходната и проектна документация - някои промени, корекции, актуализации и забележки, направени от участниците в инвестиционния процес, могат да бъдат пренебрегнати. С BIM всички документи се събират на едно място, а направените промени се записват и контролират.

Предимства на BIM технологията

С BIM технологията получените модели могат да се използват за изчисления, симулации, анализи и отчети - което позволява проверка на последствията от всякакви направени промени. Пример за такова действие може да бъде нарушаване на изолацията на сградата - какъв ще е ефектът от промяна на дебелината на стиропора на всички външни стени от 15 на 17 см или от подмяната на всички стъклопакети с тройни, но с 20% по-големи такива?

С BIM ще научим как варират разходите за материали и труд, графикът на строителните работи, топлинното натоварване на сградата или прогнозните разходи за нейната поддръжка. Когато говорим за BIM технология, трябва да се подчертае мултииндустриалното сътрудничество - всички участници в процеса на създаване на сградата работят върху един цифров модел едновременно и могат да виждат промените и напредъка, направени от другите дизайнерски екипи.

Друго важно предимство на BIM технологията е възможността за споделено използване на триизмерния модел, споделяне на данни, добавяне на информация от настоящи и нови участници, представляващи всички участващи индустрии. Работата с модела може да се извърши по два начина - първият е дистанционна групова работа - при този метод дизайнерите работят с модела в реално време. Вторият начин се състои в непрекъснат експорт и импорт на файлове с данни, използващи IFC формат - с това решение работната група сравнява собствения си файл с новозаредената реплика на модела - по този начин те могат да оценят коректността на нововъведената елементи, напр. трасето на тръбите на отоплителната система.

Търсите ли BIM файлове готови за употреба? Намерете ги на нашите продуктови страници в раздел "Документация за изтегляне"
Абонирайте се за бюлетин на Ховал

Бъдете в крак с новостите от Hoval

Хареса ли Ви тази статия? Абонирайте се за нашия бюлетин, за да получавате първи новини, ексклузивно съдържание и ценна информация.